fbpx

Ile kosztuje ogród?

Często spotykam się z tym pytaniem, na które nie da udzielić się jednoznacznej odpowiedzi. Ogród, podobnie jak dom, możemy urządzić już za kilka tysięcy złotych. Natomiast górnej granicy ceny ogrodu po prostu nie ma. Wszystko bowiem zależy od tego, co chcemy mieć w ogrodzie i na jakie technologie się decydujemy.

Na ostateczny koszt ogrodu wpływ ma mnóstwo czynników. Oprócz roślin, jakie wybieramy, cenę generują materiały wykorzystane w budowie ogrodu. Zawsze możemy zaoszczędzić i wybierać tańszy rodzaj kamienia, rodzime drewno, zdecydować się na trawnik z siewu, zamiast trawnika z rolki.  Nie bez znaczenia jest dla ceny także teren działki, jeśli jest ona dogodnie zlokalizowana, cena robót spada.

Jednak nie zawsze warto oszczędzać na ogrodzie. Najlepiej zrobić go solidnie, bo przecież ma cieszyć nas długimi latami. Dlatego też warto inwestować w nowoczesne rozwiązania, jak np. system automatycznego nawadniania, który z pewnością jest sporym wydatkiem na początku, jednak koszt ten się zwraca, bo pozwala zaoszczędzić wodę i bezcenny czas.

Jeśli z jednej strony chcemy mieć piękny ogród, a ograniczenia finansowe nie pozwalają nam zrobić wszystkiego na raz, dobrym rozwiązaniem jest podzielenie prac wykonawczych w ogrodzie na etapy. Najpierw np. można urządzić część frontową, a z czasem tylną część ogrodu. To rozwiązanie z pewnością da nam bardziej satysfakcjonujący efekt końcowy.

 

Categories: