fbpx

Pergola, tarasola, trejaż – czym się różnią?

To popularne konstrukcje ogrodowe, które są nie tylko dekoracją, ale pełnią też funkcje praktyczne. Znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie, a nawet na balkonie.

Pergola

Pergola to element architektury ogrodowej zbudowany na kilku podporach, na których wspiera się zadaszenie. Zazwyczaj to zadaszenie jest luźną, niezbyt osłaniająca konstrukcją, zrobioną z belek lub profili. Pergola to przede wszystkim podpora dla wszelkich pnących roślin (bluszcz, wisteria, winobluszcz). Niektóre z tych gatunków są na tyle ekspansywne, że w kilka lat są w stanie całkowicie pokryć konstrukcję.

Jak budować pergolę?

Przede wszystkim trzeba zadbać o to by konstrukcja była trwała. Użyć odpowiednich gatunków drewna, pomalować Dorym impregnatem, wykonać solidną podbudowę dla podpór. Jako konstrukcja zewnętrzna pergola jest narażona cały rok na warunki atmosferyczne. Aby służyła jak najdłużej, powinna być solidnie zabezpieczona i regularnie konserwowana. Sposób konserwacji różni się oczywiście od materiałów, które wybierzemy do budowy pergoli. Pergolę ogrodową możemy wykonać z drewna lub stali. Drewno ma z pewnością wiele uroku i jest materiałem bardziej przyjaznym dla pnączy (nie nagrzewa się tak jak metal), ale musimy o niego podwójnie zadbać. Ważne jest też, aby materiały i kształt pergoli współgrały z architekturą reszty ogrodu i domu. Dlatego warto taką pergolę zaprojektować. Projektant dobierze stosowny kształt, rozmiar i materiały.

Pergola czy tarasola?

Pergola to także doskonały sposób na wyznaczenie w ogrodzie strefy wypoczynkowej. Często pergola jest stawiana nad tarasem lub ławką, możemy do niej przymocować huśtawkę lub oświetlenie solarne. Porastające ją rośliny dają delikatny cień i tworzą wyjątkowe warunki do relaksu. Jeśli już mówimy o cieniu pergolę można zadaszyć. Jednak by nie odebrać lekkości konstrukcji i zepsuć efektu wizualnego warto zastosować demontowalny żagiel lub pleksę z poliwęglanu. Taka zadaszona pergola jest także nazywana tarasolą. Jest to praktyczne rozwiązanie dla przydomowych tarasów, które pozwala na regulowanie dostępu światła i osłonięcie od deszczu. Dach tarasoli w zależności od potrzeb można rozwinąć lub złożyć, zapewniając dostęp światła słonecznego. Pamiętajmy, że decydując się na tarasolę z ruchomym dachem nie wykorzystamy jej do końca jako podpory dla pnącza.

Czym się różni trejaż od pergoli?

Na początek może powiedzmy co je łączy: oba elementy małej architektury ogrodowej pełnią funkcję podpory dla roślin. Umożliwiają pnączom wzrost i dają efekt ogrodu wertykalnego. Możemy dzięki tym konstrukcjom uzyskać więcej zieleni w ogrodzie, co jest ważne szczególnie w małych ogrodach, gdzie nie możemy pozwolić sobie na nasadzenie zbyt wielu drzew. Ogrodowe pnącza łatwiej nam także modelować i przycinać niż drzewa. Pergola w odróżnieniu od trejażu ma luźne zadaszenie, natomiast trejaż jest konstrukcją bardziej przypominającą płot. Trejaż doskonale się sprawdza jako konstrukcja osłaniająca. Można go użyć nawet na miejskich balkonach lub osłonić nim na przykład śmietnik lub inny, nieestetyczny dla nas element. Odpowiednio zadbane, porastająca pnącza na trejażu ukryją wszystko. Jednak, tak jak w przypadku pergoli musimy zadbać o materiał, z którego jest wykonany, by pełnił swoją funkcję jak najdłużej.

Categories: