fbpx

Kiedy najlepiej zakładać ogród?

Powstawanie ogrodu to długi proces, zwłaszcza jeśli zamierzamy stworzyć go od podstaw. Większość z nas jest przekonana, że najlepszym czasem na rozpoczęcie prac nad budową ogrodu jest wiosna. Jednak wcale tak nie jest. Budowę ogrodu możemy rozpocząć o każdej porze roku. Jedyne od czego jesteśmy zależni, to pogoda.

Zanim otoczenie naszego domu zamieni się w bajkową zieloną przestrzeń, musi przejść przez kilka etapów. Budowę ogrodu najlepiej zacząć od profesjonalnego projektu, w którym wszystkie przestrzenie zostaną tak zaplanowane, aby odpowiadały naszym potrzebom i oczekiwaniom. W projekcie ogrodu zawarty jest także spis roślinności, uzupełniający architekturę ogrodową. Etap projektowania można rozpocząć o całkowicie dowolnej porze roku, niespecjalnie przeszkadza w nim pogoda. Niezbędną inwentaryzację i pomiary można przeprowadzić nawet w środku zimy. Projektant w pewnej mierze może tworzyć koncepcję nawet na podstawie dokumentacji fotograficznej.

Gdy już wiemy czego chcemy w naszym ogrodzie i wiemy, co możemy w nim zrobić, czas na kolejny etap budowy ogrodu – kształtowanie terenu. Możemy je wykonać o każdej porze roku, jednak warunek jest jeden. Ziemia musi być sucha. Przeprowadzanie tych prac wiosną bywa uciążliwe. Opady są w stanie pokrzyżować prace i wydłużyć je znacznie w czasie.

Jeśli budowa naszego ogrodu wiąże się z przesadzaniem już istniejącej w nim roślinności, lepiej poczekać do jesieni lub wiosny, niż przesadzać kwitnące byliny w środku lata. Przesadzone w trakcie upałów rośliny mogą tego po prostu nie przeżyć.

Gdy w naszym ogrodzie główną rolę ma odgrywać piękny i zielony trawnik, który chcemy ze względów finansowych mieć z siewu, to także lepiej zaplanować to na miesiące chłodniejsze i bardziej deszczowe, na przykład na marzec. Wysiew wiosenny pozwoli nam cieszyć się trawnikiem już w czerwcu, oczywiście jeśli o niego zadbamy. Ostatnie łagodne i suche zimy pozwalają kontynuować prace aż do listopada. Jednak silny mróz i wcześnie zapadający zmrok wiele uniemożliwia ogrodnikom i budowlańcom. Wówczas lepiej zawiesić prace, zwłaszcza prace wykorzystujące chemię budowlaną i budulce, takie jak na przykład beton, klej, zaprawę. Niska temperatura uniemożliwia wiązanie tych substancji, o czym informują producenci materiałów budowlanych.

Tak więc nie ma złej ani idealnej pory na rozpoczęcie budowy ogrodu. Warto podzielić tę budowę na etapy i każdy z etapów realizować w warunkach umożliwiających przeprowadzenie prac zgodnie ze sztuką.

 

Categories: